Shows/Results in Finland

Year 2015

International (INT), All breeds (AB) and Group (GR) shows
Updated 25.03.2015

January

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

11.01.

KAJAANI

INT

(0 + 3 + 3)

Paula Heikkinen-Lehkonen, FI

Results

24.01.

TURKU

INT
(0 +7 + 4)

Elina Haapaniemi, FI

Results


February

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

01.02. PARKANO

GR (5 & 9)

(0 + 1 + 0)

Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, FI

Results

07.02. VIROLAHTI

GR (5 & 7/8)

(0 + 2 + 3)

Maija Sylgrén, FI

Results

21.02. SEINÄJOKI

GR (5 & 8)

(0 + 2 + 3)

Susanne Wendell, FI

Results

22.02. TUUSNIEMI

GR (5 & 9)

(0 + 2 + 3)

Ligita Zake, LT

Results


March

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

21.03.

JÄMIJÄRVI

GR (5 & 7/8)

(0 + 0 + 0)

Tuula Savolainen, FI

No basenjis
21.03.

LAHTI

INT

(0 + 12 + 15)

Arne Foss, NO

Results

22.03.

KORPILAHTI

GR (5 & 7/8)

(0 + 1 + 2)

Tanya Ahlman Stockmari, FI

Results

28.03.

TURKU

INT

(0 + 8 + 7)

Jill Peak, UK

Results


April

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

05.04.

IMATRA

AB

(0 + 8 + 4)

Unto Timonen, FI

Results

11.04.

VAASA

INT

(0 + 0 + 1)

Matti Tuominen, FI

Results

18.04.

KIHNIÖ

GR (5 & 7/8)

(0 + 1 + 1)

Juha Putkonen, FI

Results

19.04.

OUTOKUMPU

GR (5 & 9)

(0 + 2 + 2)

Astrid Lundava, EE

Results

25.04.

HARJAVALTA

GR (5 & 3/4)

(0 + 0 + 0)

Leila Kärkäs, FI

No basenjis

May

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

01.05.

LAHTI GR (5 & 6/8) (0 + 8 + 5)

Paavo Mattila, FI

Results

02.05.

TAMPERE INT (0 + 4 + 4) Alberto Lamberti, IT Results

02.05.

TOHMAJÄRVI GR (5 & 3/6) (0 + 1 + 0)

Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, FI

Results

09.05.

SASTAMALA GR (5 & 7/8) (0 + 1 + 2)

Harto Stockmari, FI

Results

10.05.

LAHTI GR (2 & 5) (0 + 5 + 2) John R Walsh, IR Results

16.05.

VARKAUS INT (0 + 2 + 3)

Theo Leenen, BE

Results

16.05.

ROVANIEMI GR (5/6 & 7/8) (0 + 0 + 1)

Perttu Ståhlberg, FI

Results

16.05.

RUOVESI GR (2 & 5) (0 + 0 + 1) Anneli Sutela, FI Results

17.05.

RAUMA AB (0 + 4 + 4) Graham Kerr, AU Results

23.05.

HAMINA INT (0 + 3 + 4) Zsuzsanna Váczi-Balogh, HU Results

23.05.

HYRYNSALMI GR (5 & 3/10) (0 + 0 + 0)

Vivamaria Soleckyj Szpunar, PL

No basenjis

23.05.

KRUUNUPYY GR (6 & 3/5) (0 + 0 + 0) Leni Finne, FI No basenjis

24.05.

HELSINKI INT (0 + 4 + 3)

Renee Sporre-Willes, SE

Results

24.05.

KEURUU GR (1 & 5) (0 + 0 + 0)

Anneli Pukkila, FI

No basenjis

30.05.

LIEKSA GR (2 & 5) (0 + 0 + 0)

Raisa Savander, FI

No basenjis

31.05.

MÄNTTÄ-VILPPULA AB (0 + 4 + 2)

Maija Mäkinen, FI

Results


June

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

06.06.

RIIHIMÄKI AB (1 + 4 + 5)

Natasa Davidovic, SR

Results

06.06.

HAAPAJÄRVI GR (5 & 6) (0 + 0 + 0)

Tuula Savolainen, FI

No basenjis

06.06.

MUHOS GR (5 & 1/10) (0 + 0 + 0)

Guido Schäfer

No basenjis

07.06.

TURKU GR (5 & 7/8) (0 + 1 + 3)

Rune Fagerström, FI

Results

13.06.

SALO AB (0 + 3 + 2)

Leila Kärkäs, FI

Results

13.06.

IITTI GR (8 & 4/5) (0 + 7 + 3)

Maija Sylgrén, FI

Results

13.06.

LAPINLAHTI GR (8 & 5/6) (0 + 2 + 1)

Zorica Salijevic, SE

Results

14.06.

ALAVUS AB (0 + 1 + 2)

Eva Ekstam, NZ

Results

21.06. ROVANIEMI INT (0 + 1 + 0)

Niksa Lemo, HR

Results

27.06.

PIEKSÄMÄKI AB (0 + 2 + 1)

Perttu Ståhlberg, FI

Results

27.06.

KOUVOLA SVKL
SPECIALTY
(11 + 13 + 24) Rune Fagerström, FI Results

28.06.

KOUVOLA BASENJI SPECIALTY 24.05./30.05. Marja Talvitie, FI WWW-pages

28.06. RAASEPORI AB (1 + 3 + 0)

Pekka Teini, FI

Results


July

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

04.07.

TUUSULA AB (5 + 6 + 4)

Janusz Opara, PL

Results

11.07.

OULU INT (1 + 2 + 2) Maija Mäkinen, FI Results

11.07.

LAUKAA GR (10 & 5/8) -

-

-

12.07.

OULU INT (7) Outi Piisi-Putta, FI WWW-pages

12.07.

LAUKAA AB -

-

-

18.07.

KEMI INT -

-

-

18.07.

HELSINKI GR 22.06.

Christian Jouanchicot, FR

WWW-pages

19.07.

YLIVIESKA INT -

-

-

19.07.

HYVINKÄÄ AB -

-

-

24.07.

HELSINKI INT 08.06./01.07./06.07. Ben Luxton, AU WWW-pages

26.07.

MIKKELI INT -

-

-


August

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

01.08.

PORI INT -

-

-

02.08.

IISALMI INT 01.06./01.07. Paavo Mattila, FI WWW-pages

02.08.

LUUMÄKI GR (1 & 5) -

-

-

08.08.

JOENSUU INT -

-

-

08.08.

TURKU AB -

-

-

08.08.

PÄLKÄNE GR (5 & 4/6) -

-

-

09.08.

JOENSUU AB -

-

-

15.08.

ISOKYRÖ GR (3/10 & 5/6) 15.07./29.07.

Pekka Teini, FI

WWW-pages

15.08.

KAJAANI GR (5 & 9) -

-

-

15.08.

RAISIO GR (3 & 5) -

-

-

16.08.

KOTKA INT 19.07./26.07.

Laurent Heinesche, LU

WWW-pages

15.08.

PORI GR (2 & 5) -

-

-

22.08.

KOUVOLA AB -

-

-

22.08.

SEINÄJOKI GR (5/6 & 7/8) -

-

-

23.08.

HEINOLA AB -

-

-

29.08.

JANAKKALA

INT

-

-

-

29.08.

PYHÄJOKI GR (9 & 5/6) -

-

-

29.08.

ROVANIEMI GR (5 & 7/8) -

-

-


September

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

09.09.

VANTAA AB -

-

-

13.09.

PORVOO AB -

-

-

20.09.

HYVINKÄÄ GR (5 & 4/6) -

-

-

26.09. ECKERÖ INT -

-

-


October

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

04.10.

HÄMEENLINNA GR (5 & 7) -

-

-

24.10. SEINÄJOKI INT -

-

-


November

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

21.11. JYVÄSKYLÄ INT -

-

-

22.11. JYVÄSKYLÄ INT -

-

-


December

day

place

show

deadline/
present


judge

www-pages/results

05.12.

HELSINKI INT -

-

-

05.12.

HELSINKI INT -

-

-