Poskisolunäytteiden käyttö Fanconin syndrooman geenimarkkeritestauksessa

Teksti: Satu Vuorio muokattu 6.2.2010

Kuvat: Sanna-Maija Helevä

Poskisolunäytteen käyttö käytännössä

Poskisolunäytettä varten tilataan näytteenottosetti Yhdysvaltalaisen OFAn sivuilta (www.offa.org → OFA DNA Tests → Order OFA DNA Test → Fanconi linkage test). OFAn kautta testaamiseen tarvitaan luottokortti, sillä setti ja samalla testi maksetaan saman tien verkkokaupassa. Hinta on tällä hetkellä 65 $, lisäkustannuksia aiheuttaa ainoastaan 1.lk:n postimerkki näytettä lähetettäessä. Setin mukana tulee käyttöohje, joka tulee lukea huolellisesti ja jota tulee noudattaa tarkasti näytteiden onnistumisen takaamiseksi. Mikäli englanninkielisen käyttöohjeen noudattaminen tuntuu vaikealta, jalostustoimikunnan sihteeriltä saa sähköpostitse ohjeesta suomennetun version (jalostus@basenji.fi).



Mahdolliset ongelmatilanteet



Nopeus on valttia OFAn kautta tilatessa, sillä setin saapuminen kestää noin yhdestä kahteen viikkoa. Tulosten saapuminen kestää vaihtelevan ajan, yleensä muutamia viikkoja. Eli halutessasi testata esimerkiksi pennut ja saadaksesi tulokset ennen luovutusta, tulisi testaus suorittaa mahdollisimman nuorilta pennuilta. Ongelmana on tässä tapauksessa vaikeus saada riittävästi näytettä näytteenottotikkuun (vaahtomuovi). Muutoinkin näytteen määrän riittävyys on joissakin tapauksissa ollut puutteellista ohjeiden noudattamisesta huolimatta. Näin ollen testin käyttäjien kokemusten perusteella on suositeltavaa pyrkiä ottamaan näytettä tikkuun hieman enemmän kuin ohjeessa neuvotaan. Testien pilaantuminen lähetyksen aikana voi myöskin olla ongelmallista. Tätä voidaan ehkäistä näytteen huolellisella kuivattamisella normaalissa huoneenlämpötilassa, eli kuivattakaa näytettä mieluummin hieman ohjeaikaa pidempään. Jotta tulokset ovat varmasti luotettavat, on tärkeää että koirat eivät ole syöneet ainakaan tuntiin ennen näytteiden ottoa eivätkä pureskelleet ja nuoleskelleen toisiaan. Jälkimmäisessä tapauksessa on vaarana toisen koiran ihosolukon joutuminen näytteeseen.



Usein varsinkin pentujen näytteitä lähetettäessä pennuilla ei ole vielä virallisia rekisteröintinimiä, vaikka se olisi ehdottomasti suotavaa. On kuitenkin tärkeää merkitä virallisten nimien puuttuessa näytteet tunnistettavilla nimikkeillä, ei esimerkiksi puppy 1, puppy 2, jne (kuva 2.). Näin nimikoitaessa eivät tiedot ole yksilöitävissä niiden ilmestyessä OFAn tietokantaan. Aikuisten koirien ollessa kyseessä on ehdottoman tärkeää merkitä lomakkeisiin sekä näytteisiin riittävät tunnisteet.



Seuraava kuvasarja on otettu OFAn kautta tilattavasta näytteenottosetistä.



Kuva 1. Neljän pennun FTA- paperitestipaketit.



Kuva 2. FTA-paperit tulevat ja ne lähetetään takaisin omissa kirjekuorissaan. Tässä kuoressa nimeäminen puutteellinen.



Kuva 3. Pennun suun limakalvoa hangataan tikulla ja näyte siirretään siitä paperille.



Kuva 4. FTA-paperin väri muuttuu merkkinä ihosolukon siirtymisestä testipaperille.

Geenitutkimuksen verinäytteet ovat edelleen tärkeitä!

Eli siis testin tekeminen poskisolunäytteestä on helppoa ja melko vaivatonta ja OFAn kautta tilatessa vielä edullisempaakin. On kuitenkin muistettava, että vaikka tilaat koirallesi Fanconin syndrooman markkeritestin poskisolunäytteestä, toimitathan koirasi verta koirien geenipankkiin käytettäväksi muiden perinnöllisten sairauksien tutkimiseen. Lisätietoa geenipankista ja geenitutkimuksesta löydät sivuilta www.koirangeenit.fi tai ottamalla yhteyttä jalostustoimikunnan sihteeriin Satu Vuorioon, email: satu.vuorio (at) gmail.com.